Konyaaltı


İlçedede 1 belediye (Konyaaltı Belediyesi) teşkilatı bulunmaktadır. Doyran ve Beldibi Belediyeleri 5747 sayılı kanunla Konyaaltı'na bağlanmıştır.
İlçeye bağlı 10 köy ve ilçe merkezinde 31 mahalle bulunmaktadır.


İlçenin 5.287’si köylerde, 101.461’i İlçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 106.748'dir (Nisan 2010).


İlçedeki resmi 1 Anaokulu, 16 İlköğretim Okulu, 4 Lise, 1 Mesleki Eğitim Merkezi olmak üzere 22 okulda 793 Öğretmen görev yapmakta, 10.648 Öğrenci öğrenim görmektedir.


a- Anaokulları :
İlçemizde 1 resmi, 2 Özel Bağımsız Anaokulu bulunmaktadır. Anaokulunun 290 öğrenci ve 11 Öğretmen mevcudu vardır. Ayrıca 13 okulda, 26 Anasınıfında 572 Öğrenci öğrenim görmekte, 34 Öğretmen görev yapmaktadır. Okul öncesi okullaşma oranı % 68.


b- İlköğretim Okulları
İlçemizde 16 resmi, 2 özel İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Bunlardan 1 tanesi taşıma merkezidir. 2 okulumuz Birleştirilmiş Sınıf uygulaması yapan 5 sınıflı İlköğretim Okulu olup bunların 6-7-8 sınıfları Taşımalı İlköğretim kapsamındadır.

13 İlköğretim Okulumuzda Bilgi Teknolojisi sınıfı mevcut olup 3 İlköğretim Okulumuzda Bilgi Teknolojisi sınıfı kurulacak altyapı uygun haldedir.


c- Orta Öğretim Kurumları:
İlçemizde Resmi Orta Öğretim Kurumu olarak biri Anadolu statüsünde 3 lise, İnşaat devam eden ancak Antalya EML bünyesinde eğitim öğretime açılan 1 Denizcilik Meslek Lisesi, 1 Turizm Eğitim Merkezi ve Özel Eğitim Kurumu olarak da 1 Zihin Engelliler İş Oklu bulunmaktadır.

2- Diğer Kurumlar :
İlçemizde Halk Eğitim Merkezi açılmış olup Ekim 2008’den itibaren kurs faaliyetlerine başlanmıştır.


İlçe Sağlık Grup Başkanlığı 2 Doktor, 1 Memur, 3 Çevre Sağlık Teknisyeni, 1 Sağlık Memuru ve 1 Şoför (Hizmetli) ile Liman Mahallesi Boğaçayı Caddesi No:5 adresinde hizmet vermektedir.

Sağlık Grup Başkanlığımız bölgesinde 5 adet sağlık ocağı mevcuttur.

16 Nolu 125.Yıl Sağlık Ocağı Liman Mahallesi Boğaçayı mevkiinde kendi binasında 29.06.1995 yılından bu yana hizmet vermektedir. 6 doktor, 4 hemşire, 13 ebe, 1 sağlık memuru, 1 çevre sağlığı teknisyeni, 1 laboratuar teknisyeni, 1 hizmetli görev yapmaktadır.

23 Nolu Arapsuyu Sağlık Ocağı Arapsuyu Mahallesi 563 Sokak No 3/A adresinde geçici binasında 18.08.1995 yılından bu yana hizmet vermektedir. 8 doktor, 7 hemşire, 10 ebe,1 laboratuar teknisyeni, 2 sağlık memuru, 1 hizmetli görev yapmaktadır.

Beldibi Hafız Süleyman-Beyhan Kaplan Sağlık Ocağı kendi binasında 01.02.1999 yılından bu yana hizmet vermektedir. 1 Doktor, 1 Hemşire, 3 Ebe, 1 Sağlık Memuru, 1 Çevre Sağlığı Teknisyeni görev yapmaktadır.

Çakırlar Sağlık Ocağı Tabipliği Zümrüt Mahallesi Mevlana Caddesi Çakırlar adresinde kendi binasında hizmet vermektedir. 4 Doktor, 2 Hemşire, 7 Ebe, 1 Sağlık Memuru, 2 Hizmetli görev yapmaktadır. Bahtılı Sağlık Birimi mevcuttur.

Doyran Sağlık Ocağı Belediyeye ait binada 01.09.2000 yılından bu yana hizmet vermektedir. 3 Doktor, 1 Hemşire, 4 Ebe, 1 Hizmetli görev yapmaktadır.


İlçemizde Belediye Başkanlığına ait, tribünsüz bir çim saha, özel sektöre ait 2 halı saha bulunmaktadır. Konyaaltıspor amatörce faaliyetlerini sürdürmektedir. İlçemizde yaz döneminde yapılan yağlı güreşlere yöre halkı yoğun ilgi gösterilmektedir.


1- Karayolları :İlçemiz Antalya – Kemer karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçenin sahil uzunluğu 25 km’dir.
2- DenizyollarıAntalya ilimizin Limanı ilçemiz sınırlarında bulunmaktadır. Liman bölgesinde Gümrük İdaresi, Serbest Bölge, TASİŞ, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü, Sahil Sağlık Denetleme Merkezi gibi deniz ulaşımı ve deniz ticareti ile ilgili birimler bulunmaktadır. Limanında 19 Kamu ve Özel kurum ve kuruluşu faaliyetini sürdürmektedir. 

P.T.T. Hizmetleri :İlçemizde 1 Posta İşleme Merkezi Müdürlüğü, 2 adet postane mevcuttur. İlçeye bağlı köylerin tamamında telefon hizmeti mevcuttur.


Konyaaltı ilçemizin asıl ekonomik ve ticari faaliyeti turizm sektörü ve bu sektöre bağlı olarak gelişen hizmet sektörüne dayanmaktadır. Bu alanda tatil köyleri ve oteller çok sayıda insan istihdam etmektedir. Turizmden sonra sırayı narenciye ve seracılık başta olmak üzere tarım ve hayvancılık takip etmektedir.
Kış mevsiminde, Aralık – Mart ayları arasında günlük ortalama 1.000 kişinin ziyaret ettiği, ilçemiz merkezine 40 km mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezi de kış mevsiminde ilçemizde bir canlılık meydana getirmektedir.


Konyaaltı ilçemizin asıl ekonomik faaliyeti turizmdir. İlçemizde Oteller ağırlıklı olarak Beldibi beldesinde yer almaktadır Beldede 8 tatil köyü, 60 adet otel mevcut olup bu işletmeler toplam 21.500 yatak kapasitesine sahiptir. İlçe merkezinde yer alan 75 otelin toplam yatak kapasitesi de 5655’dir.

Ekilebilir arazilerin yarısında sulu tarım yapılmaktadır. İlçede 2 adet sulama birliği faaliyetini sürdürmektedir. İlçede ağırlıklı olarak narenciye, zeytin, elma ve nar üretilmekte, sera sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yüksek kesimlerde yılda 1 ürün, sahile yakın kısımlarda 2, bazen 3 ürün alınabilmektedir. Yüksek rakımlı köylerimizde tahıl üretimi de yapılmaktadır.

İlçede toplam 46.296 dekar alanda tarım yapılmakta, bunun 12.537 dekarlık kısmında Sulu Tarım yapılmaktadır. İlçede ağırlıklı olarak Zeytin, Nar, Narenciye ve Elma üretilmektedir. 15.000 dekar alanda da Buğday ve Arpa yetiştirilmektedir.

3.083 dekarlık alanda seracılık, 23.166 dekar alanda Meyvecilik, 2.6 dekar alnda da süs bitkileri yetiştirilmektedir.

İlçede 850 büyükbaş, 4.390 küçükbaş hayvan, 1.438 adet arılı kovan bulunmaktadır.

İlçede çoğunluğu gübre ve yem alanında olmak üzere 82 adet tarımsal işletme ve işyeri vardır. İlçede 12 adet Tarımsal Kooperatif bulunmaktadır.


İlçemizde üretime yönelik sanayi kuruluşları arasında ortalama 1 milyon/gün şişe kapasiteli olup ancak 250.000/gün şişe üretim yapan su şişeleyen ve 45 kişi istihdam eden Ceysu, 115 kişi istihdam eden ve kalp cerrahisi ile ilgili medical gereçler üreten Maquet, Etibank’a ait iken 2005 yılında özelleştirilen 14 kişinin istihdam edildiği ve yıllık 200.000 ton alüminyum ürününe depo hizmeti sunan Eti Aliminyum A.Ş., ayda 600.000 litre diyaliz serum ve serum aparatları üreten ve 300 kişi istihdam eden Fresenius Medical yer almaktadır.


İlçemizde T.C.Ziraat Bankası, Denizbank, Akbank, Garanti Bankası, Finansbank, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, İNG Bank, HSBC Bankası olmak üzere 10 Banka şubesi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası ilçemizde 2.şubesini (Uncalı) açmaktadır.


İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Serbest Bölgede 108 Firma faaliyet göstermekte olup, bunun 40 adeti Tekne yapımı ve tamiri alanında çalışmaktadır. Bölgede toplam 3.100 kişi istihdam edilmektedir. Serbest Bölgeden yılda ortalama 750.000.000 TL’lik işlem yapılmaktadır.


Çakırlar, Doyran bölgesi ile Akdamlar, Hacısekililer ve Çağlarca köylerinde, yöreye özgü taze ve sıcak gözleme, börek yapan, genel olarak aile işletmesi şeklindeki 500 gözleme ünitesi de ekonomik bir faaliyet olarak bölge ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Her mevsim faal olan bu sektörde ortalama 2.000 kişi çalışmakta olup, hafta sonları binlerce insan buralarda alışveriş yapaktadır.


İlçemizin Tarihçesi
Bugün Konyaaltı olarak adlandırılan bölgenin, yakın tarihimize kadar, Antalya'nın falezler üzerinde yer almasından dolayı KOYALTI biçiminde anıldığı ve halk dilinde söylene söylene Konyaaltı'na dönüştüğü belirtilmektedir.
21.11.2008 / 10:17:22
Bu haber 2631 defa okundu
Konyaaltı, Anadolu Uygarlıkları yerleşim haritasına göre, LİKYA sınırları içinde yer almaktadır. Likya, Pamphilya ile sınırdır. M.Ö. 30 yıl öncesine kadar uzandığı bilinen Likya uygarlığının, Konyaaltı bölgesinde yer alan kentinin adı ise OLBİA'dır.

Olbia ile ilgili olarak, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji bölümü, bir süredir araştırma kazıları yapmaktadır. Bu çalışmalara katılan Doç. Dr. Nevzat Çevik, Olbia'nın varlığını şöyle anlatmaktadır:"Arapsuyu'ndan Boğa Çayı'na kadar çok geniş bir alanda günümüze ulaşabilmiş kalıntılar,

'Güçlü bir kale'den bahseden antik kaynakları doğrularken, yeri hep tartışılagelen Olbia'nın, merkez Deliktaş olmak üzere, Arapsuyu ağzında ve çevresinde kurulu olduğunu ortaya koymuştur. 2,70 m. kalınlığındaki erken sur duvarları kalıntıları ve rıhtım blokları, Olbia'nın deniz taşıtlarının yanaşabildiği bir kıyı yerleşimi olduğunu göstermektedir. Termesos'da yaşayan Solymler'in ticaret ve ulaşım amacıyla deniz kıyısına kurdukları küçük bir yerleşimdir. Ancak bu yerleşim bir 'demos' un da üstünde özellikler göstermektedir. Hatta, İmhoof-Blumer, 'İÖ. 5.yy'da yapılmış bazı Likya sikkelerinin Olbia'ya ait olabileceğini ' bile öne sürer.""...Termessos'un güney komşusu Olbia Pampilia'da beşinci kenttir.' diye kaydeden Hierokles'den, Strabon'a kadarki antik kaynaklar birbirleriyle ve bizim saptadığımız kalıntılarla karşılaştırıldığında, Olbia'nın Akdeniz coğrafyasındaki yerini, bugünkü Arapsuyu olarak iyice belirgenleştirir...."
Doç. Dr. Nevzat Çelik, Bugün kaleiçi olarak adlandırılan Atteleia'nın kuruluşunda Olbia'lıların rol oynadığından söz etmektedir:
"... Atteleia'nın kuruluşu ile, ilk tarihsel anlamda karşımıza çıkan Olbia'nın Atteleia kurulmadan çok önce var olduğu kesindir. Çünkü Atteleia'yı, II Attalos (İÖ. 159-138) bir kısım Olbia'lılarla birlikte kurmuştur. Bu anlamda, Atteleia Solymler'in yani Olbia'lıların kenti sayılabilir.

Apameia barış andlaşmasıyla, Bergama kırallığı adına Pamphilia'ya sahip olan II.Attalos'un, Olbia varken hemen yanında yeni bir liman kenti kurmak istemesinin nedeni, Antik Olbia coğrafyasında gizlidir: 60'lı yılların başlarında yapılan bazı araştırmalarda saptanan " rıhtım blokları", güçlü surlarla korunmuş Deliktaş'ın batısından denizin içeri girdiğini ve gemilerin sığındıklarını göstermektedir. Anlaşılan bu açıklık denizden yürüyen kumlar ve Arapsuyu'nun alüvyonları ile dolmuş ve zamanla kullanılmaz hale gelmiştir. İşte, Attalos'un yeni bir yer arayışındaki nedenlerden biride budur.

Ve kurmak istediği kentte aradığı özelliklerin tümüne, doğal korunaklı Atteleia sahiptir..

Olbia'nın denizine açılmak isteyen Solymler'e yurtluk ettiği açıktır. Bu yurt, tam anlamında bir kent olmamakla birlikte, Likya'da Cadrama adıyla bir koloniye sahip olacak denlide güçlüdür. Ancak Attalos'la birlik olup ayrılan Olbia'lıların eksilmesi ve yeni kentin etkisiyle İÖ. 2. yy'ın ortalarından itibaren OLBİA önemini yitirmeye başlar. Ancak Bizans çağındada yerleşim olduğu bellidir..." Doç. Dr. Nevzat Çevik araştırmaları sonucu bulabildikleri kalıntıların yerlerinide şöyle belirtmektedir:"...Pamphilia körfezinin, Antalya'nın güney batısında Likya'ya dönmeye yüz tuttuğu köşede, Deliktaş(Konyaaltı koruluğu yanında) ve Arapsuyu arasında yoğunlaşan kalıntılar, kuzeyde Akdeniz Üniversitesi kampüsü, batıda ise Boğaçaya kadar yayılan alana dağılmıştır. Kalıntılar, Konyaaltındaki doğu yanındaki burunda başlar. Denizden yüksekliği 9,8 m olan tepeciğin doğu ve kuzey yanlarından teraslar iner. Bunun üst terası boyunca ana kayaya açılan yapı tabanları izlenir. Tepenin güney dik yüzünde, yarı bağımsız duran kaya kütlesi içindeki doğoal oyuk odasına, üst terastan bir kısmı basamaklı kaya yoluyla inilir. Yolun bir duvarla gizlenip korunduğu, yol boyunca açılan duvar yuvasından anlaşılmaktadır... Geniş açıklığından tüm denizin görülebildiği yapı bir bekçi odası olmalıdır..." "...Üstünde önemli yapılar olduğu anlaşılan bu tepenin yaklaşık 100 m kuzeyindeki daha yüksek falezin ucunda ve KB-GD doğrultularında sur duvarları kalıntıları saptanmıştır. Bu araştırmalar sonucunda, bölgede İÖ. 5-4 yy'da örnekleri görülen Kiremit mezarlara rastlanmıştır.


Konyaaltı İlçesi, Antalya ilinin batısında Kemer ilçesinden önce yer alır. Kuzey doğudan Kumluca ve Korkuteli ilçeleri, kuzeyden Döşemealtı ve Kepez ilçeleri, doğudan   Muratpaşa İlçesi  ile komşudur. Güneyinde Akdeniz ve Konyaaltı plajları bulunmaktadır.
Feslikan yaylası ve Saklıkent Kayak merkezi ilçemiz sınırları içerisinde yer almaktadır.
 
Yüzölçümü  562,4  km2’dir.
ONKEL GRUP ŞİRKETLERİ
Liman Mah. 33 Sk. No:25/A Konyaaltı / Antalya - Türkiye
T: +90 242 259 66 84 F: +90 242 259 66 83 E-Mail: onkelinfo@dirmil.com.tr
copyright © Onkel İnşat
design by mescomedia